Daně spojené s darováním, prodejem a převodem nemovitosti

Podělte se o zajímavé informace...
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (3 hlasy) se naposledy zapojil uživatel  AnnaF a poslední změna proběhla před 3 roky, 9 měsíců.

Prohlížíte 5 příspěvků - 1 z 5 (z 5 celkově)
 • Autor
  Příspěvky
 • #1397

  AnnaF
  Účastník

  Dobrý den, máme s partnerem na tento rok v plánu prodeje a koupi nemovitostí. Chci se zeptat, kdy budeme platit daně, jaké, a v jakých případech lze využít osvobození od daně?

  1) Partner vlastní od roku 2010 (více než 5 let) zemědělsky využívaný pozemek – ornou půdu. Nyní jedná o prodeji s nájemcem, který na pozemku hospodaří. Kdo bude platit daň, jakou, a v jaké výši? Týká se partnera osvobození od daně z příjmu, když nemovitost vlastní déle než 5 let?

  2) Od roku 2007 bydlím v domě s přilehlou zahradou, které vlastní moje maminka. O roku 2010 mám zde trvalé bydliště. Maminka si přeje nemovitost na mě převést darovací smlouvou. Předpokládám, že ve vztahu matka – dcera se darovací daň neplatí. Je to tak?
  Následně chci tyto nemovitosti prodat. Nemovitosti tedy nebudu vlastnit déle než 5 let, avšak mám zde bydliště déle než 2 roky. Týká se mě osvobození od daně z příjmu? Pokud ano, týká se i přilehlé zahrady, když pobyt se váže k číslu popisnému, tedy domu, který stojí na samostatné parcele?
  Pokud se mě osvobození od daně netýká, bylo by vhodnější, kdyby mi maminka nemovitosti nedarovala a prodala je ze svého vlastnictví, které trvá cca 20 let. Bydlí ale jinde. Byla by v takovém případě osvobozena od daně z příjmu?
  A kdo by v obou případech zaplatil daň z převodu nemovitosti na nového vlastníka? Kupující? A v jaké výši?

  3) Utržené peníze z obou prodejů hodláme vložit do koupě nemovitostí pro bydlení – dvougeneračního rodinného domu s větší zahradou. Nejspíš se nevyhneme i hypotéce. Kdo tedy pak zaplatí daň z převodu nemovitosti? My jako kupující? A v jaké výši?

  Děkuji za Váš čas a přeji hezký den
  Anna F.

  #1398

  seneca
  Účastník

  Dobrý den, dohodli jsme se s manželem, který je cizí státní příslušník, že na mne nechá přepsat společný byt. Prosím o radu, jaké kroky ve věci nutno podniknout a zda budu mít nějaké finanční závazky. Mnohokrát děkuji, seneca

  #1414

  To: seneca
  Dobrý den,
  pokud máte byt ve společném jmění manželů, nemůžete jej nabýt do výlučného vlastnictví darováním. Jedinou možností je sepsání dohody o zúžení SJM u notáře, který Vám vše vysvětlí. Při výpočtu odměny notáře za sepsání smlouvy o změně rozsahu společného jmění manželů se vychází z hodnoty majetku.

  Více informací v tomto článku:
  http://www.obcanskarealitniporadna.cz/nabyti-nemovitosti-od-manzela/

  S pozdravem
  Mgr. et Bc. Lenka Přichystalová
  odborný právní konzultant
  Občanská realitní poradna

  #1415

  To: AnnaF
  Dobrý den,
  1) V tomto případě bude muset být zaplacena daň z nabytí nemovitých věcí, kterou upravuje toto zákonné opatření senátu. Základ daně je nabývací hodnota snížená o uznatelný výdaj a sazba činí 4 %. Poplatníkem je převodce, po dohodě jím může být i nabyvatel. Nová právní úprava, která má být účinná od 1. 4. 2016, vymezuje jako poplatníka nabyvatele (kupujícího).
  Od daně z příjmu fyzických osob však bude Váš partner osvobozen, protože příjem z prodeje nemovitých věcí je od daně osvobozen, přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem dobu 5 let (§ 4 zákon o daních z příjmu).
  Související článek:
  http://www.obcanskarealitniporadna.cz/prehled-dani-ktere-souvisi-s-nemovitou-veci/
  2) Ano, příbuzní v řadě přímé jsou od darovací daně osvobozeni. V případě následného prodeje budete od daně z příjmu fyzických osob také osvobozena, protože příjem z prodeje rodinného domu a souvisejícího pozemku (zahrady) je od daně z příjmu osvobozen, pokud v něm prodávající měl bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem (§ 4 zákon o daních z příjmu). Při prodeji musí být zaplacena daň z nabití nemovitých věcí, viz 1).
  Související článek:
  http://www.obcanskarealitniporadna.cz/darovani-majetku-a-vyse-darovaci-dane/
  3) Viz 1). Poplatníkem je převodce, po dohodě jím může být i nabyvatel. Nová právní úprava, která má být účinná od 1. 4. 2016, vymezuje jako poplatníka nabyvatele (kupujícího).
  Související článek:
  http://www.obcanskarealitniporadna.cz/kdo-zaplati-dan-z-nabyti-nemovitosti-nemovitych-veci/

  S pozdravem
  Mgr. et Bc. Lenka Přichystalová
  odborný právní konzultant
  Občanská realitní poradna

  #1547

  AnnaF
  Účastník

  Dobrý den,

  k mému dotazu z 1.2.2016 Vás ještě prosím o informaci:
  Zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb. o dani z nabytí nemovitých věcí, které vymezuje jako výhradního plátce daně nabyvatele (kupujícího) nemovitosti, má být účinné od 1.4.2016.

  Kde je tato změna, jako již platná, oficiálně k nahlédnutí? Je opravdu účinná? Internetový vyhledávač nabízí odkazy, že „má být“ účinná od 1.4.2016. Aktuální stav jsem nedohledala.

  Děkuji a přeji hezký den

Prohlížíte 5 příspěvků - 1 z 5 (z 5 celkově)

Pro reakci na tento článek se musíte přihlásit.

Podělte se o zajímavé informace...
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print