Koupě domu

Podělte se o zajímavé informace...
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 hlasy) se naposledy zapojil uživatel Mgr. et Bc. Lenka Přichystalová Mgr. et Bc. Lenka Přichystalová a poslední změna proběhla před 5 roky, 6 měsíců.

Prohlížíte 2 příspěvky - 1 ze 2 (z 2 celkově)
 • Autor
  Příspěvky
 • #1425

  Jindra
  Účastník

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, jak postupovat. Abych ojasnila situaci. Byly jsme na prohlídce domu, hned po nás byla další prohlídka, tak jsme se dohodlys realitním makléřem, že následujícího dne přijedeme podepsat rezervační smlouvu. Na schůzce nebyla přítomna prodávající. Podepsali jsme smlouvu, aby nám dům nekoupili další zíjemci, kteří nás chtěli dokonce přeplatit. Ve smlouvě je stanoveno, že cena nemovitosti je 1,615,000Kč, kterou navrhla prodávající a my ji respektujeme. V inzerátu i od realitního makléře jsme několikrát slyšeli a měli to i napsané v inzerátu, že cena je konečná včetně všech poplatků. Ve smlouvě to bohužel už znuvu napsáno nebylo.
  Problém nastal, když jejich advokátka sepsala kupní smlouvu, a prodávající se rozhodla, že nechce platit daň z nemovitosti. Takže nám realitka řekla, že buď zaplatíme 60 000 Kč daň nebo nám vrátí zálohu, a dům ihned prodají dalšímu zájemci. Když jsme se snažili bránit, že cena byla konečná, tak nám řekli, že rezervační smlouvu mame podepsanou jen s nimi, a že zastupují zájmy klienta ne nás. Po delší debatě nám řekli, že paní nic platit nebude, nechce o tom ani slyšet. A tak že realitka nám zaplatí část daně 15 000 Kč a zbytek musíme zaplatit my.
  Můžeme po nich požadovat zaplacení celé daně, nebo prostě nemáme na výběr a musíme daň zaplatit. Dům stále chceme.
  Moc děkuji za radu. S pozdravem Jindra

  #1445

  Dobrý den,
  bohužel v tomto případě máte velmi omezené možnosti, pokud o dům opravdu stojíte. Vy ani realitní kancelář nemáte žádné možnosti, jak donutit prodávajícího k tomu, aby podepsal smlouvu, se kterou nesouhlasí. V těchto případech je opravdu lepší, aby stranou rezervační smlouvy byl také prodávající, se kterým byste si mohla dohodnout podmínky kupní smlouvy přímo ve smlouvě rezervační. Dle současné právní úpravy je poplatníkem převodce, pokud se s nabyvatelem ve smlouvě nedohodnou, že poplatníkem je nabyvatel. Druhá strana obchodu je pro stát ručitelem. Tato právní úprava, na rozdíl od úpravy dřívější, dává nabyvateli i převodci možnost smluvně ujednat, kdo bude poplatníkem daně.

  Článek o rezervační smlouvě:
  http://www.obcanskarealitniporadna.cz/rezervacni-smlouva-1-cast/

  Článek o dani z nabytí nemovitých věcí:
  http://www.obcanskarealitniporadna.cz/kdo-zaplati-dan-z-nabyti-nemovitosti-nemovitych-veci/

  S pozdravem
  Mgr. et Bc. Lenka Přichystalová
  odborný právní konzultant
  Občanská realitní poradna

Prohlížíte 2 příspěvky - 1 ze 2 (z 2 celkově)

Pro reakci na tento článek se musíte přihlásit.

Podělte se o zajímavé informace...
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print