Jak správně stanovit tržní cenu nemovitosti?

Podělte se o zajímavé informace...
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Ačkoli se již řadu let odborníci snaží na základě vyhodnocování dat vytvořit tzv. cenové mapy, jsou tyto údaje mnohdy zavádějící a nepřesné. Jak správně stanovit tržní cenu nemovitosti?

Dvě naprosto totožné nemovitosti prostě neexistují, a pokud je můžeme považovat za velice podobné, budou různé jejich okolní faktory (prostředí, sousedé, výhled atd.). Navíc zde hraje velkou roli čas: cena stejného bytu se v průběhu měsíců může výrazně změnit.

Jaká jsou hlavní kritéria při stanovení tržní ceny?

  • Porovnejte stav nabídky a poptávky. Uvedená cena u inzerátů není hlavním kritériem – rozhodující je cena, za kolik se nemovitost skutečně prodala.
  • Podívejte se na nabídky očima zájemců – jsou ceny reálné, opravdu byste byli ochotni tolik za nemovitost zaplatit? Zjistěte si také, jak dlouho se inzerované nemovitosti nabízí. Jsou za tuto hodnotu skutečně prodejné?
  • Srovnávejte nemovitosti podle podobných parametrů (byt v panelovém domě bude mít odlišnou hodnotu než v domě cihlovém, ačkoli jsou ve stejné lokalitě).
  • Investovat do rekonstrukce nemusí být při prodeji nemovitosti výhodou. Váš vkus se nemusí setkat s pochopením u potencionálních kupců, a tak se vám úprava nové koupelny nemusí vždy vyplatit. Neplatí zde pravidlo, že náklady na rekonstrukci přičtete k ceně bytu. Naopak odstranění růžových kachliček může být pro kupujícího investicí navíc, a tím i důvodem ke snížení ceny.
  • Objektivně zhodnoťte možnosti, které nabízí okolní prostředí.

Při stanovování tržní ceny nemovitosti je potřeba zohlednit každou maličkost a vyhnout se subjektivnímu hodnocení. Proto je dobré se v tomto případě obrátit na nezaujatého odborníka, nejlépe na realitního makléře, který se v dané oblasti pohybuje a má přesné informace o aktuální nabídce a poptávce.

Podělte se o zajímavé informace...
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print