Jaký je rozdíl mezi tržní a kupní cenou nemovitosti?

Podělte se o zajímavé informace...
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Snadné vysvětlení dvou pojmů, které se ve spojení s nemovitostmi často pletou. Jaký je rozdíl mezi tržní a kupní cenou?

Kupní cena nemovitosti

Kupní cena je reálnou částkou, za kterou se nemovitost opravdu koupila. Je to ta částka, která figuruje na kupní smlouvě. Kupní cena nemusí být nijak znalecky podložena. Stejně jako při jakémkoliv prodeji jde o hodnotu, na které se shodne prodávající s kupujícím.

Tržní cena nemovitosti

Tržní cena je velice blízko ceně kupní. Je odhadem či chcete-li předpokladem, za který se nemovitost prodá. Tržní ceny se užívá nejčastěji při dědickém řízení, ve kterém si zúčastnění dělí majetek, aniž by došlo k samotnému prodeji nemovitosti – je pouze stanovena předpokládaná hodnota nemovitosti. Od roku 2004 není třeba odhad tržní ceny podkládat znaleckým posudkem, je tedy pouze na vůli všech zúčastněných, zda se na částce dohodnou či zda povolají odborníka. Znamená to, že tržní cenu nemovitosti pro dědické řízení mohou stanovit samotní pozůstalí. Vzhledem k tomu, že se jedná o dělení majetku, je praxe poněkud jiná – odhad tržní ceny tak většinou řeší zkušený notář sám, popřípadě jsou přizváni odborníci na oceňování nemovitostí či z řad realitních kanceláří.

Rozdíl mezi tržní a kupní cenou

Zjednodušeně by se dalo říci, že tržní cena je cenou pro trh, tedy tou, kterou uvádíme do inzerce. Tržní cena nevyjadřuje pouze stav nemovitosti, ale také schopnost nemovitost prodat. Proto také zkušení realitní agenti prodávají nemovitosti v průměru o 10 – 20 % dráž než samoprodejci. Zkrátka umí tržní cenu obhájit. Kupní cena je částka uvedená na kupní smlouvě, tedy částka, za kterou se skutečně nemovitost prodala.

vyvoj ceny

Znát tržní cenu je dobré i v případě, že chcete nemovitost prodávat sami. Je pro vás záchytným bodem, abyste svou nemovitost nepřecenili či naopak nepodcenili. O stanovení tržní ceny se můžete pochopitelně pokusit i sami, ovšem je třeba znát konkrétní situaci na realitním trhu a celkový ekonomický vývoj v této oblasti. K vyhodnocení tržní ceny se zohledňují např. kupní ceny prodaných nemovitostí v dané lokalitě a tomuto další podobné údaje, které jedinec mimo realitní branži může jen těžko získat. Proto je lépe obrátit se na kvalifikovaného realitního agenta.

 

Podělte se o zajímavé informace...
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print